Uncategorized

PZP online

Pre ktoré povinné zmluvné poistenie sa rozhodnúť?Pri vzniku nečakanej udalosti, ktorá nemala svedkov resp. pri nej nebol prítomný poškodený, máme tendenciu zutekať. To, že voľba tohto činu je nesprávna, prízvukovať nemusíme. Prečo sa ale väčšina rozhodne pre útek z miesta, než aby udalosť spísali a buď na poškodeného počkali alebo mu nechali odkaz? Odpoveď je jednoduchá. Veľmi často sa stáva, že mnohí nepoznajú podstatu povinného zmluvného poistenie. A ešte častejšie je, že aj tí, čo ho poznajú pri vzniku tejto situácie spanikária. Z psychologickej stránky je to normálne. Z tej morálnej  a právnej už veľmi nie. Preto vám v článku povieme, čo znamená mať PZP online, ale aj kde ho môžete nájsť čo najlacnejšie a najvýhodnejšie.

Vykalkulujte si to najlacnejšie PZP online na trhu

Online spôsobom sa dostanete k super ponukámAk vám nie je jedno, koľko by ste za ročné zabezpečenie dali, máme pre vás riešenie. Nemusíte osobne chodiť po všetkých pobočkách, dokonca ani navštevovať ich internetové stránky. Otvoríte online kalkulačku Uzavripzp, ktorá spraví výpočet a porovnanie PZP. Je bezplatná, rýchla, jednoduchá a nezáväzná. Nájdete ju napr. aj vtedy, ak si kliknete na výraz označený v úvode. Do kalkulačky zadáte technické parametre vozidla, čím ušetríte nielen hodiny času, ale z výsledkov zistíte, že môžete ušetriť aj stovky eur. Čo je lepšie ako okamžitá niekoľko stoeurová úspora?

To, že PZP online vám zobrazí to najlacnejšie, najlepšie a najvýhodnejšie na trhu, je isté. Jedine takto si totiž môžete nechať odrátať množstvo zliav, o ktorých sa v pobočkách ani nezmieňujú. Už za sa samotný spôsob žiadosti vám ide dole z poistného 10%. Keby ste ho nevyskúšali, o financie a čas pripravíte jedine seba.

Čo vám preplatí?

Medzi nesporné plusy tohto zabezpečenia vozidla patrí aj to, že sa postará o škody, ktoré spôsobíte iným. Urobil by to niekto za vás dobrovoľne? Dokonca sa niekedy k činu nemáme ani my sami. Poistenie je tu však na to, aby krylo naše nepozornosti resp. iné neodvrátiteľné javy, ktoré vedú k vzniku škodovej udalosti alebo dopravnej nehody. Buďme trochu presnejší a uveďme si príklad.

Pri parkovaní poškodíte susediace vozidlo. Namiesto toho, aby ste z miesta ušli, si situáciu podrobne zaznačíte do zápisnice o vzniku škodovej udalosti. Najlepšie bude, aj keď si ju odfotografujete. S poškodeným si vymeníte kontaktné údaje a čísla poistiek. Ak na mieste nie je, nechajte mu odkaz. Následne spisy odnesiete do poisťovne a tá sa už stará o ďalší sled udalostí. Samozrejme, príklad bol len vzorový. Situácia sa dá aplikovať na mnoho udalostí menej vážnych či závažnejších. Do vzniknutých škôd ale nikdy netreba zasahovať, ináč môžu nastať problémy s poistným plnením. Poškodený prostriedok je totiž po nahlásení udalostí odoslaný na odborný posudok, ktorý určí rozsah škôd.

Na čo konkrétne sa môžete pri PZP spoliehať? Práve preto, že tento produkt určuje zákon a ešte k tomu si zaňho musíte aj zaplatiť, by vám mal byť aspoň v niečom užitočný. Užitočnosť tohto zabezpečenia spočíva v tom, do akých poistných súm môžu byť kryté poškodenia, ktoré  niekomu spôsobíte. Nemusí ísť pritom len o materiálne, ale aj o zdravotné poškodenia. PZP totiž musí vedieť v minimálnej hodnote pokryť až do 5 miliónov eur pri poškodeniach na zdraví a do 1 milióna eur pri škodách na majetku. Tieto sumy sú dostatočné zadosťučinenie toho, že si musíte platiť toto zabezpečenie každý rok.

Množstvo poisťovní na Slovensku

Niektorí vodiči sú roky rokúce verní len tej poisťovni, s ktorou svoju jazdiacu púť začali, pričom nepozerajú na to, či existujú aj výhodnejšie ponuky. Vec sa má tak, že na Slovensku ponúka online PZP veľa poisťovní, ich ponuky sa nelíšia až tak krytím ako cenovo. Rozdiely môžu byť vyjadrené až v stovkách eur. Samozrejme, každý a jeden výpočet poistného je individuálny, závisí od technických parametrov vozidla. A cena každého a jedného technického parametra je určená tou ktorou poisťovňou.

PZP online si môžete uzatvoriť napr. v

 • Allianz,
 • Axa,
 • Groupama,
 • Union,
 • UNIQA,
 • ČSOB,
 • Kooperativa,
 • Genertel,
 • Generali,
 • Komunálna poisťovňa atď.

Ako vidíte, na výber toho máte dosť, problematickým môže byť vybrať si jedného poskytovateľa. Zisťovať si detaily o každej a jednej ponuke zvlášť môže byť veľmi únavné. Preto vám predstavíme tri produkty, ktoré vyčnievajú z radu ostatných poisťovní. Ponúkajú nielen rozšírené poistné krytie, ale aj lacné povinné zmluvné poistenie. Tými spoločnosťami sú Kooperativa, Generali a Komunálna poisťovňa. Tie k základnému poistnému krytiu pribalia aj niektoré havarijné riziká. To znamená, že chránení už nie sú len tí, ktorých by ste mohli poškodiť, ale aj vy ako pôvodca udalosti. Ak chcete obstáť čo najlepšie aj cenovo, vhodným by bolo urobiť si bezplatné online porovnanie.

Pred uzatvorením novej zmluvy podajte výpoveď. Musíte to spraviť najneskôr 6 týždňov pred výročným dňom.

Čo sa poisťuje?

Povinné zmluvné poistenie je nutné uzatvoriť ako na motorové, tak aj na nemotorové vozidlá. Nie však na všetky, akoby sa to z popisu mohlo zdať. Prioritne sa poisťujú tie, ktoré na svoju prevádzku potrebujú technický preukaz. Pričom nie je pravidlom, že musí ísť o prostriedky, ktoré sa pohybujú len po klasických cestách. Uzatvoriť si ho musia napr. aj:

 • rôzne pracovné a poľnohospodárske stroje,
 • vysokozdvižné  a prívesné vozíky,
 • autá, dodávky,
 • kamióny atď.

Presnejšie znenie prostriedkov si nájdete priamo v zákone.

Bez platnej bielej a zelenej karty ani na krok

Či už svoje auto používate často alebo zriedkavo, nikdy si k nemu nezabudnite zobrať doklady, ku ktorým patrí aj poistenie. Jeho platnosť dokážete bielou a zelenou kartou, ktoré vám budú doručené po tom, ako zaplatíte poistné. Bez nich vám na cestách hrozia vysoké pokuty. Nielen stovky, ale aj tisícky eur ako u nás, tak aj v zahraničí. Preto je podstatné si kontrolovať nielen prítomnosť týchto kartičiek, ale aj ich platnosť.

Veríme, že o najpodstatnejších informáciách tohto zabezpečenia sme vás dostatočne informovali. PZP je ale obšírna téma, o ktorej viac sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Pridaj komentár